آموزش فایل منیجر در سی پنل

 

نقش فایل منیجر (File Manager) در سی پنل چیست؟

این قسمت از سی پنل نقش مدیریتی و حیاتی را در cpanel دارد با وارد شدن به این بخش به تمام فایل های موجود در حساب کاربری خود دسترسی دارید و به راحتی اقدام به ویرایش فایل ها خواهید کرد. File Manager یا مدیر فایل امکانات متعددی را برای ویرایش فایل های موجود در سایت به ما می دهد. آموزش فایل منیجر در سی پنل  آموزشهای طراحی سایت است که طراحان باید از آن اطلاع داشته باشند .

آموزش فایل منیجر در سی پنل
آموزش فایل منیجر در سی پنل

آموزش فایل منیجر در سی پنل

تنظیمات settings در cpanel

بر روی Settings کلیک کنید تا ‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍پنجره تنظیمات (Preferences) باز شود. در این پنجره شما می توانید مسیر دایرکتوری  File Manager را تغییر دهید . بعد از انتخاب بین چهار گزینه بر روی دکمه save کلیک کنید.
توجه : شما می توانید از این طریق به تنظیمات نمایش فایل های مخفی در
cpanel دسترسی داشته باشید.

ساخت file یا folder جدید

در منوی بالای cpanel گزینه های متعددی وجود دارد اگر بر روی file+ یا folder+ کلیک کنید پنجره ای باز می شود گه در box اول برای فایل یا پوشه خود نام انتخاب می کنید و در جعبه بعدی می توانید محلی که می خواهید فایل یا پوشه شما ایجاد شود را مشخص کنید و در نهایت بر روی Create New File or Create New Folder کلیک کنید . به همین راحتی فایل یا پوشه موردنظر شما ساخته شد.

تغییر نام  file یا folder

برای تغییر نام فایل یا فولدر بر روی فولدر موردنظر کلیک راست کنید و در زیر منو باز شده روی Rename کلیک کرده پنجره باز شده به شما امکان تغییر نام فولدر را می دهد. در نهایت روی دکمه Rename File کلیک کنید.

تغییر مکان file یا folder

فایل مورد نظر را select کنید کلیک راست کنید در زیر منو باز شده گزینه move را انتخاب کنید. در پنجره باز شده ادرس مکان انتقال را تعیین کنید و در نهایت بر روی move کلیک کنید . همچنین می توانید از منو بالا دکمه move را بیابید.
نکته : با استفاده از drag می توانید فایل را به یکی از پوشه های همان صفحه نیز انتقال دهید.

کپی(copy) کردن فایل

بر روی فایل موردنظر کلیک راست کرده در منو باز شده copy را انتخاب کنید در پنجره باز محلی که می خواهی کپی فایل ذخیره شود را تعیین کنید. از طریق منو بالا نیز می توان به گزینه copy نیز دسترسی داشت. برای کپی کردن چندین فایل دکمه ctrl پایین نگه دارید و فایلهای موردنظر کلیک کنید و از منو بالا بر روی دکمه copy کلیک کنید.

تعیین مجوز برای file یا folder

برای تغییر مجوز  اول فایل را انتخاب کنید پس از انتخاب فایل از منوی بالا گزینه permissions را کلیک می کنیم. در پنجره باز شده می توان بر روی checkboxs های گوناگون کلیک کرد و مجوزهای مختلفی برای فایل انتخاب شده تعیین کرد.

نکته : در سی پنل وقتی گزینه ای در منو بالا فعال نباشد به رنگ خاکستری در می آید.

Delete and restore فایل یا پوشه

وقتی شما فایلی را حذف می کنید به طور دائم از سی پنل حذف نمی شود بلکه ابتدا وارد سطل زباله Trash می شود و پس از خالی کردن سطل زباله به طور همیشگی پاک می شود.

برای delete کردن ابتدا فایل موردنظر را انتخاب می کنیم سپس در نوار بالا روی delete کلیک می کنیم در پنجره باز شذه بر روی confirm کلیک می کنید بااین کار فایل شما به سطل زباله منتقل می شود.

برای بازیابی فایل به قسمت view Trash می رویم  فایلی که می خواهیم بازیابی شود انتخاب می کنیم بر روی آن کلیک راست کرده و گزینه restore را انتخاب می کنیم بر روی restorefile کلیک می کنیم.

آیتم های دیگر cpanel

upload : با استفاده از این گزینه می توان فایل های موردنظر را از مکان های مختلف سیستم کامپیوتر خود بر روی سایت آپلود کنیم.

download : با استفاده از این آیتم می توان فایل های و فولدر های که بصورت zip از سایت دانلود و در مکان های مختلف سیستم خود ذخیره کرد.

Edit : وقتی نیاز به اضافه کردن کدها به فایل های گوناگون css یا php داریم می توانیم این صفحات با استفاده از این آیتم را ویرایش کرد.

HTML Edit : این ویرایشگر امکان edit فایل های html را به ما می دهد.

Extract : امکان باز کردن و خارج کردن فایل ها از حالت فشرده را به کاربر می دهد.

Compress : امکان فشرده سازی فایل ها را به ما می دهد.

Password Protect : ایجاد رمز برای محدود کردن دسترسی ها به پوشه های مختلف در سی پنل

Leech Protection : این ویژگی این امکان را به شما میدهد تا پیام خطای سرور را در ایمیل خود دریافت کنید. شماری از کاربران را به url خاصی هدایت می کند. همچنین در یک دوره دو ساعته حسابهای خاصی را به یک آدرس انتخاب شده هدایت می کند.

Manage Indices : سفارشی کردن نحوه دسترسی کاربران به دایرکتوری در وب.

Search کردن در سی پنل

ابزار جستجو در نوار بالا سی پنل و منو ابتدایی قرار دارد. این ابزار این امکان را به کاربر می دهد تا هر کونه فایل را در سی پنل جستجو کند. به طور پیش فرض search تمام فایل های موجود در  home را جستجو می کند. کاربر می تواند محدوده جستجو در فایل را خود تعیین کند.

از منوی جستجو محدوده search را مشخص می کنیم نام فایل موردنظر را در باکس کنار search وارد کنید و بر روی go کلیک کنید.

یک پنجره جدید نام پرونده هایی را نشان می دهد که با جستجو شما مطابقت دارند. برای رفتن به یک پوشه یا رفتن به پوشه ای که حاوی فایل است، روی مورد دلخواه در لیست دوبار کلیک کنید. اگر هیچ پرونده ای وجود نداشته باشد، پرونده ای که حاوی عبارت جستجوی شماست، وجود ندارد.

در مطلب بعدی با آموزش Images در سی پنل  همراه ما باشید.

اگر می خواهید یک طراحی سایت حرفه ای داشته باشید می توانید با ما تماس بگیرید تا ما شما را به بهترین شکل راهنمایی کنیم.

پست های مرتبط

  1. ممکن اسم این فایل در سیپنل تغیرداده باشن چون من پیداش نمیکنم

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *