سی پنل چیست ؟

cPanel یک پنل کنترل میزبانی وب است که توسط بسیاری از ارائه دهندگان میزبانی وب به صاحبان وب سایت ارائه می شود و به آنها اجازه می دهد تا وب سایت های خود را از یک رابط مبتنی بر وب مدیریت کنند.

این برنامه به کاربران یک رابط گرافیکی می دهد که می تواند بخشی از سرور یونیکس را کنترل کند. ابزارهای ارائه شده برای ساده سازی و کنترل یک وب سایت طراحی شده اند.

این یک ساختار لایه ای است که اجازه می دهد سطوح مختلف دسترسی را استفاده کند. مدیران و کاربران نهایی می توانند جنبه های مختلف سرور و وب سایت را مستقیما از طریق مرورگر خود کنترل کنند.

نحوه ورود به سی پنل چگونه است ؟

CPanel به طور کلی با استفاده از https در پورت 2083 باز می شود یا برای باز کردن صفحه سی پنل می توانید با اضافه کردن “cpanel/” به انتهای نام میزبان دسترسی پیدا کند.

به طور مثال :  https://sebartar.com:2083   یا   https://seobartar.com/cpanel

بعد از وارد کردن url با صفحه ی ورود به سی پنل مواجه می شوید که باید  Username (نام کاربری) و Password (رمز ورود) را وارد کنید .

ورود به سی پنل
ورود به سی پنل

بعد از وارد کردن نام کاربری و رمز عبور روی log in کلیک کنید تا وارد سی پنل شوید.

قسمت های مختلف سی پنل :

1- Files  :

قسمت فایل خود به قسمت های بیشتری تقسیم می شود که ما به توضیح مختصری در مورد این قسمت ها می پردازیم در مقالات آینده به توضیحات جامعی در مورد این قسمت ها می پردازیم.

1-1) File Manager (فایل منیجر):

قسمت فایل در سی پنل
قسمت فایل در سی پنل

برای مدیریت فایل های خود از رابط مدیر فایل استفاده کنید. این ویژگی به شما امکان آپلود، ایجاد، حذف و ویرایش فایلها بدون نیاز به FTP و یا سایر برنامه ها را می دهد.

برای اطلاع بیشتر در مورد file manager بر روی لینک کلیک کنید.

1-2) Images (تصاویر) :

از رابط تصاویر برای مدیریت تصاویر خود استفاده کنید. شما می توانید تصاویر را مشاهده و تغییر دهید یا از این ویژگی برای تبدیل انواع فایل های تصویر استفاده کنید.

برای اطلاع بیشتر در مورد images بر روی لینک کلیک کنید.

1-3) Directory Privacy (حریم خصوصی دایرکتوری) :

از رابط کاربری حریم خصوصی دایرکتوری برای محدود کردن دسترسی به منابع خاص در وب سایت خود استفاده کنید. این ویژگی را به دایرکتوری خاص مخصوص رمز عبور محافظت کنید که شما نمی خواهید اجازه دهید بازدیدکنندگان به آنها دسترسی پیدا کنند.

برای اطلاع بیشتر در مورد Directory Privacy بر روی لینک کلیک کنید.

1-4) Disk Usage (استفاده از دیسک) :

از رابط کاربری استفاده از دیسک برای اسکن دیسک خود استفاده کنید و یک نمای کلی گرافیکی از فضای موجود در حسابتان را مشاهده کنید. این ویژگی می تواند به شما برای مدیریت استفاده از فضای دیسک کمک کند.

برای اطلاع بیشتر در مورد Disk Usage بر روی لینک کلیک کنید.

1-5) Web Disk (وب دیسک) :

از ویژگی های وب دیسک برای دسترسی به فایل های وب سایت خود استفاده کنید. این رابط به شما امکان می دهد تا به راحتی کارهای مدیریت فایل را انجام دهید که از پروتکل Webed distributed and authoring و versioning استفاده می کنند.

برای اطلاع بیشتر در مورد Web Disk بر روی لینک کلیک کنید.

1-6) FTP Accounts (حساب ftp) :

شما می توانید از این رابط برای ایجاد و مدیریت پرونده های انتقال فایل ،پرونده (ftp) وب سایت خود استفاده کنید. ftp به شما اجازه می دهد فایل های وب سایت خود را مدیریت کنید.

برای اطلاع بیشتر در مورد Ftp Accounts بر روی لینک کلیک کنید.

1-7) FTP Connections (اتصالات ftp) :

برای مشاهده اتصالات فعلی به سایت خود از طریق ftp از رابط اتصالات ftp استفاده کنید. اتصالات ftp را خاتمه دهید تا از دسترسی فایل غیر مجاز یا ناخواسته جلوگیری شود

برای اطلاع بیشتر در مورد Ftp Connections بر روی لینک کلیک کنید.

1-8) Backup (پشتیبان گیری) :

برای پشتیبان گیری از وب سایت خود از رابط پشتیبان استفاده کنید. این ویژگی به شما اجازه می دهد یک کپی زیپ شده از محتویات حساب cpanel خود (دایرکتوری خانه، پایگاه داده ها، ایمیل ها و فیلترهای ایمیل) را به رایانه خود دانلود کنید.

برای اطلاع بیشتر در مورد Backup بر روی لینک کلیک کنید.

1-9) Backup Wizard :

رابط کاربری Backup Wizard نسخه پشتیبان تهیه می کند که شما بتوانید تمام یا بخشی از وب سایت خود را پشتیبان بگیرید یا وبسایت خود را از آخرین فایل پشتیبان بازگردانید.

برای اطلاع بیشتر در مورد Backup Wizard بر روی لینک کلیک کنید.

2- DATABASES :

قسمت دیتابیس در سی پنل
قسمت دیتابیس در سی پنل

دیتابیس درای قسمت های مختلفی است که در زیر به بررسی آنها می پردازیم .

2-1) phpMyAdmin :

phpMyAdmin ابزاری است که شما می تونید برای مدیریت دیتابیس از آن استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی phpMyAdmin کلیک کنید.

2-2) MySQL® Databases :

از پایگاه داده MySQL برای مدیریت حجم زیادی از اطلاعات در وب سایت های خود استفاده کنید. بسیاری از برنامه های مبتنی بر وب نیاز به دسترسی به پایگاه داده دارند.  از این رابط برای ایجاد، مدیریت و حذف پایگاه داده های MySQL  استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی MySQL® Databases کلیک کنید.

2-3) MySQL® Database Wizard :

رابط کاربری  پایگاه داده mysql را برای مدیریت حجم زیادی از اطلاعات در وب سایت های خود با یک راهنمای گام به گام استفاده کنید .

برای اطلاعات بیشتر بر روی MySQL® Databases Wizard کلیک کنید.

2-4) Remote MySQL® :

استفاده از رابط mysql از راه دور برای پیکربندی پایگاه های داده که کاربران می توانند از راه دور دسترسی داشته باشند. شما می توانید از این ویژگی استفاده کنید اگر می خواهید از راه دور دسترسی داشته باشید.

برای اطلاعات بیشتر بر رویRemote MySQL® کلیک کنید.

3- DOMAINS :

قسمت دامنه در سی پنل
قسمت دامنه در سی پنل

 3-1) Site Publisher :

این رابط کاربری شما را قادر می سازد تا به سرعت یک وبسایت ساده ایجاد کنید، حتی اگر هرگز یک وب سایت ایجاد نکرده اید. هنگامی که از این رابط استفاده می کنید، یک قالب مناسب برای وب سایت خود را انتخاب می کنید و سپس محتوای وب سایت را وارد می کنید تا اطمینان حاصل کنید که بازدیدکنندگان می توانند اطلاعات تماس شما را در زمان طراحی یک وب سایت دقیق تر پیدا کنند.

برای اطلاعات بیشتر بر روی site publisher کلیک کنید.

3-2) Addon Domains :

برای اضافه کردن دامنه های بیشتر به حساب خود از رابط دامنه های افزودنی (Addon Domains) استفاده کنید.  دامنه های افزودنی به شما امکان کنترل دامنه های متعدد از یک حساب واحد را می دهد.دامنه addon یک نام دامنه جدید را به یک دایرکتوری در حساب کاربری شما پیوند می دهد و سپس فایل های آن را در آن دایرکتوری ذخیره می کند.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Addon Domains کلیک کنید.

3-3) Sub domains :

این رابط کاربری شما را قادر میسازد زیر دامنه هایی را برای حساب کاربری cpanel خود ایجاد و مدیریت کنید. یک زیر دامنه یک بخش وب سایت شما است که گاهی اوقات به عنوان یک زیر شاخه از public_html (ریشه سند document root ) یا دایرکتوری اصلی حساب شما موجود است. Subdomains از یک پیشوند در ارتباط با نام دامنه استفاده می کند.

برای مثال، اگر نام دامنه ثبت شده example.com باشد، زیر دامنه prefix.example.com خواهد بود. شما می توانید از زیر دامنه ها برای ایجاد حساب های کاربری منحصر به فرد برای “vanity domains” استفاده کنید. این برای شما مفید است، مثلا اگر شما یک وبلاگ یا هر نوع وب سایت دیگری دارید که از یک دامنه به طور خاص برای یک کاربر استفاده می کند.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Sub Domains کلیک کنید.

3-4) Aliases :

 Aliases (نام مستعار) دامنه ای هستند که شما مالک آن هستید، اما هیچ محتوایی ندارید. در عوض، آنها به محتویات دامنه یا زیر دامنه دیگری در حساب شما اشاره می کنند. Aliases (نام مستعار) به شما اجازه می دهد نام دامنه های اضافی را به دامنه های موجود در حساب خود اضافه کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Aliases کلیک کنید.

3-5) Redirects :

از رابط کاربری redirects برای ایجاد یک صفحه وب خاص جهت هدایت به یک صفحه وب دیگر استفاده کنید و محتویات آن را نمایش دهید.

برای مثال، اگر یک صفحه با یک آدرس طولانی ایجاد کنید، از رابط کاربری redirects برای اضافه کردن تغییر مسیر از یک URL کوتاه به آدرس طولانی استفاده کنید. بازدیدکنندگان میتوانند URL کوتاه را برای دسترسی به محتوای آدرس طولانی وارد کنند.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Redirects کلیک کنید.

3-6) Simple Zone Editor :

 استفاده از رابط ویرایشگر simple zone editor برای ایجاد و ویرایش  یک پرونده cname به کار می رود.

برای اطلاعات بیشتر بر روی simple zone editor کلیک کنید.

3-7) Advanced Zone Editor :

برای اضافه کردن، ویرایش و حذف سوابق aaaa، cname، srv و txt dns از رابط ویرایشگر پیشرفته منطقه استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی advanced zone editor کلیک کنید.

3-8) Zone Editor :

از رابط ویرایشگر منطقه برای اضافه کردن، ویرایش و حذف سوابق aaaa، cname، srv، mx و txt استفاده کنید. این توابع از ویرایشگر منطقه ساده و رابط ویرایشگر پیشرفته منطقه ترکیب شده است.

برای اطلاعات بیشتر بر روی zone editor کلیک کنید.

4- Email  :

بخش ایمیل در سی پنل
بخش ایمیل در سی پنل

Email Accounts (4-1 :

این رابط کاربری به شما اجازه می دهد که حساب های ایمیل خود را برای دامنه های خود اضافه کنید و مدیریت کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی email accounts کلیک کنید.

4-2) Forwarders :

این رابط به شما اجازه می دهد یک آدرس ایمیل برای ارسال کپی ایمیل های دریافتی به آدرس دیگری را پیکربندی کنید. این کار برای شما مفید است اگر، برای مثال، شما می خواهید از یک آدرس ایمیل برای بررسی ایمیل هایی که به چندین حساب کاربری متصل هستند استفاده کنید. شما همچنین می توانید ایمیل یا ارسال (pipe) ایمیل به یک برنامه را رها کنید.

 برای مثال، اگر شما دو حساب مختلف ایمیل، admin@seobartar.com و sales@seobartar.com دارید، می توانید ایمیل sales@seobartar.com را به admin@seobartar.com بفرستید دیگر نیازی به بررسی هر دو حساب ندارید.

یا شما می توانید آن را به چند آدرس ارسال کنید به عنوان مثال info@seobartar.com می تواند به دو یا چند نفر فرستاده شود. توجه داشته باشید که اگر در صورت وجود، ایمیل فرستاده شده به آدرس اصلی ارسال شود. شما لازم نیست که ایمیل اصلی را ایجاد کنید اگر فقط آن را به آدرس های دیگر هدایت می کنید و برای ارسال ایمیل از آن استفاده نمی کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی forwarders کلیک کنید.

4-3) Email Routing :

 این رابط به شما اجازه می دهد پیکربندی کنید که چگونه سیستم پیام های دریافتی دامنه را هدایت می کند.

برای مثال، شما می توانید از این رابط برای پیکربندی سرور به عنوان مبادله ایمیل پشتیبان استفاده کنید که یک ایمیل دامنه را تا زمانی که مبدل ایمیل اصلی در دسترس است نگه دارد.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Email Routing کلیک کنید.

4-4) Autoresponders :

با استفاده از رابط autoresponders برای ارسال ایمیل های خودکار به هر کسی که نامه را به یک حساب ایمیل خاص ارسال می کند. شما ممکن است بخواهید از این ویژگی استفاده کنید. مثلا، شما در حال تعطیلات هستید، در دسترس نیستید، یا یک پیام عمومی دارید که می خواهید از یک آدرس ایمیل پشتیبانی کنید.

این ویژگی به شما امکان پیکربندی پیام های پاسخ خودکار ایمیل را می دهد. مثلا، زمانی که گیرنده در دسترس نیست.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Autoresponders کلیک کنید.

4-5) Default Address :

 با استفاده از رابط Default Address برای تنظیم یک آدرس پیش فرض یا آدرس catch-all که هر ایمیلی را که کاربران برای یک آدرس ایمیل معتبر برای دامنه ارسال می کنند، دریافت می کند.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Default Address کلیک کنید.

4-6) Mailing Lists :

برای ایجاد یک آدرس ایمیل برای فرستادن ایمیل به آدرس های ایمیل، از لیست های لیست پستی استفاده کنید. لیست پستی اجازه می دهد تا از یک آدرس واحد برای ارسال نامه به آدرس های ایمیل استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Mailing Lists کلیک کنید.

4-7) Track Delivery :

این رابط گزارشاتی را درباره تلاش های تحویل پیام ایمیل از حساب کاربری شما نشان می دهد و به شما امکان می دهد مسیرهای تحویل پیام را ردیابی کنید. شما همچنین می توانید از این ویژگی برای ردیابی مسیر تحویل پیام استفاده کنید که می تواند به شناسایی پیام های شما کمک کند.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Track Delivery کلیک کنید.

4-8) Global Email Filters :

برای ایجاد فیلترهای ایمیل برای تمام حساب های ایمیل حساب کاربری cpanel، از رابط فیلترهای ایمیل جهانی استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Global Email Filters کلیک کنید.

4-9) Email Filters :

با استفاده از رابط فیلتر ایمیل برای ایجاد فیلترهای ایمیل برای یک آدرس ایمیل خاص. شما می توانید از این ویژگی برای جلوگیری از هرزنامه، تغییر مسیر ایمیل و یا پیام های لوله به یک برنامه استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی  Email Filters کلیک کنید.

4-10) Authentication :

از واسط احراز هویت استفاده کنید تا امنیت ایمیل شما را امن تر کند و اطلاعات مربوط به پیام های خروجی را مشاهده کند. شما می توانید از این ویژگی برای تأیید اینکه آیا یک ایمیل از فرستنده قابل اعتماد ارسال شده است، استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Authentication کلیک کنید.

4-11) Address Importer :

با استفاده از رابط وارد کننده آدرس (adress importer) برای وارد کردن فایل ها به منظور ایجاد چندین آدرس ایمیل یا forwarders به طور همزمان.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Adress Importer کلیک کنید.

4-12) Apache SpamAssassin :

 از رابط کاربری apache spamassassin ™ برای آپاچی spamassassin پیکربندی کنید، یک فیلتر ایمیل که هرزنامه را شناسایی می کند.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Apache SpamAssassin کلیک کنید.

4-13) Encryption :

برای پیکربندی gnupg از رابط رمزنگاری استفاده کنید. gnupg یک برنامه رمزگذاری عمومی است که از رویکرد کلید عمومی استفاده می کند. با gnupg، پیام ها از یک کلید عمومی برای رمزگذاری پیام هایی استفاده می کنند که تنها یک کلید خصوصی می تواند رمزگشایی کند.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Encryption کلیک کنید.

4-14) BoxTrapper :

 از جعبه BoxTrapper استفاده کنید تا صندوق ورودی خود را از هرزنامه محافظت کنید. boxtrapper به تمام فرستنده های ایمیل که در لیست سفارشی شما نیستند، آنها نیاز به پاسخ به یک ایمیل تأیید پیش از ارسال پیامهای خود دارد.

برای اطلاعات بیشتر بر روی BoxTrapper کلیک کنید.

4-15) Calendars and Contacts :

این مقاله دستورالعمل هایی برای چگونگی تنظیم تقویم ها و مخاطبین cpanel بر روی سیستم عامل های دسکتاپ و دستگاه های تلفن همراه را به شما آموزش می دهیم .

برای اطلاعات بیشتر بر روی Calendars and Contacts کلیک کنید.

4-16) Email DiskUsage :

از رابط کاربری استفاده از دیسک ایمیل برای مشاهده تمام صندوق های پستی خود و به سرعت حذف ایمیل های قدیمی یا پیام های بزرگ استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Email DiskUsage کلیک کنید.

5- Metrics :

قسمت معیارها سی پنل
قسمت معیارها سی پنل

5-1) Visitors :

این رابط اطلاعات دقیق در مورد 1000 بازدید اخیر از وب سایت شما را نمایش می دهد. این اطلاعات به شما کمک می کند تا در مورد مخاطبان خود بیشتر اطلاع داشته باشید و نظارت های مکرر را نظارت کنید تا بتوانید محتوای وب سایت خود را به تناسب نیازهای خود تنظیم کنید. همچنین به شما کمک می کند تا اشتباهات را پیدا کرده و رفع کنید، مانند صفحات از دست رفته یا لینک های خراب.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Visitors کلیک کنید.

5-2) Errors :

برای نمایش آخرین خطاها برای سایت خود از رابط errors استفاده کنید. این داده ها می تواند به شما در پیدا کردن لینک های شکسته، فایل های فوری و سایر مشکلات دست پیدا کند.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Errors کلیک کنید.

5-3) Bandwidth :

از رابط کاربری پهنای باند برای مشاهده استفاده از پهنای باند ماهانه و کلی سایت استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Bandwidth کلیک کنید.

5-4) Raw Access :

استفاده از رابط Row Access برای دیدن بازدید کنندگان وب سایت شما به صورت یک فایل متنی بدون نمایش نمودار یا گرافیک  مورد استفاده قرار می گیرد. یک نسخه زیپ شده از پرونده دسترسی به سرور خود را برای دسترسی سریع به بازدیدکنندگان سایت خود می توانید از سی پنل دانلود کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Row Access کلیک کنید.

5-5) Awstats :

رابط کاربری Awstats آمار ترافیکی ورد به سایت رو به صورت گرافیکی و نموداری نمایش می دهد.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Awstats کلیک کنید.

5-6) Analog Stats :

برای مشاهده مقادیر آمار آنالوگ از Analog Stats استفاده کنید. آمار آنالوگ یک برنامه معیاری است که خلاصه ای ساده از بازدیدکنندگان سایت شما را ایجاد می کند.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Analog Stats کلیک کنید.

5-7) Webalizer :

رابط بیننده webalizer نمایش آمار ترافیک از برنامه آمار  webalizer را به شما نمایش می دهد .

برای اطلاعات بیشتر بر روی webalizer کلیک کنید.

5-8) Webalizer FTP :

برای دیدن metrics of webalizer برای ftp از رابط  webalizer ftp استفاده کنید. webalizer تولید انواع نمودارها و نمودارهایی در مورد بازدیدکنندگان که از پروتکل ftp برای دسترسی به سایت شما استفاده می کنند را نمایش می دهد.

برای اطلاعات بیشتر بر روی webalizer ftp کلیک کنید.

5-9) Metrics Editor :

این رابط کاربری به شما امکان می دهد برنامه های متمرکز را برای پردازش فایل های ورودی خود و تجزیه و تحلیل ترافیک برای دامنه های حساب کاربری خود انتخاب کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Metrics Editor کلیک کنید.

5-10) cpu and concurrent connection usage :

پردازنده و استفاده همزمان از یک ابزار مانیتورینگ است که به شما امکان می دهد اطلاعات دقیق در مورد فرآیند های مشکل ساز و درخواست های پایگاه داده در حساب کاربری خود را مشاهده کنید. اطلاعات می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید که چرا محدودیت منابع ایجاد شده است.

برای اطلاعات بیشتر بر روی cpu and concurrent connection usage کلیک کنید.

6- SECURITY :

قسمت امنیتی در سی پنل
قسمت امنیتی در سی پنل

6-1) SSH Access :

این رابط اطلاعاتی در مورد چگونگی اتصال به سرور وب دیگر را از طریق پروتکل شبکه ssh (secure shell) فراهم می کند.

برای اطلاعات بیشتر بر روی SSH Access کلیک کنید.

6-2) IP Blocker :

برای جلوگیری از دسترسی به سایت خود از طیف وسیعی از آدرس های آی پی از رابط کاربری مسدودکننده آی پی استفاده کنید. اگر شما یک نام دامنه کاملا واجد شرایط وارد کنید، این ویژگی تلاش خواهد کرد تا آن را به یک آدرس آی پی حل کند.

برای اطلاعات بیشتر بر روی IP Blocker کلیک کنید.

6-3) SSL/TLS :

ویژگی های این رابط به شما این امکان را می دهد که گواهی های ssl را تولید و مدیریت کنید، درخواست های امضا شده، و کلید هایی که امنیت وب سایت شما را افزایش می دهد. آنها برای وب سایت هایی هستند که به طور منظم با اطلاعات حساس مانند اعتبار ورود و شماره کارت اعتباری کار می کنند. رمزگذاری برای محافظت از ارتباطات بازدید کنندگان از کاربران مخرب است.

برای اطلاعات بیشتر بر روی ssl/tls کلیک کنید.

6-4) Hotlink Protection :

برای جلوگیری از Hotlink به وب سایت های خود، از رابط حفاظت از Hotlink استفاده کنید. یک Hotlink زمانی اتفاق می افتد که یک سایت دیگر مطالب خود را از سایت شما جاسازی کند و از پهنای باند خود برای خدمت به فایل ها استفاده کند.

برای اطلاعات بیشتر بر روی Hotlink protection کلیک کنید.

6-5) Leech Protection :

 از رابط leech protection استفاده کنید تا حداکثر تعداد ورودی ها را که می تواند در یک حد زمانی دو ساعته اتفاق بیفتد تنظیم کنید. این ویژگی میتواند به شما در مدیریت افرادی که مایل به انتشار کلمات عبور خود در یک منطقه محدود از سایت شما هستند را مدیریت کند.

برای اطلاعات بیشتر بر روی leech protection کلیک کنید.

6-6) Security Policy :

با استفاده از رابط security policy برای پیکربندی سوالات امنیتی که cpanel نمایش داده می شود هنگامی که  تلاش می کنید با یک آدرس آی پی نامعلوم به سی پنل وارد شوید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی security policy کلیک کنید.

 6-7) SSL/TLS Wizard :

 از رابط ssl/tls wizard استفاده کنید تا به راحتی گواهی های ssl را برای دامنه ها در حساب خود خریداری و نصب کنید. همچنین گواهینامه های خریداری شده را که ارائه دهنده گواهی SSL نیست، لیست کرده است.

برای اطلاعات بیشتر بر روی ssl/tls wizard کلیک کنید.

6-8) ModSecurity :

 رابط کاربری modsecurity را برای فعال یا غیرفعال کردن modsecurity ™ برای دامنه های خود استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی modsecurity کلیک کنید.

6-9) SSL/TLS Status :

از رابط ssl/tls استفاده کنید تا گواهینامه ssl خود را مشاهده کنید، ارتقا دهید یا تمدید کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی ssl/tls کلیک کنید.

7- software :

قسمت نرم افزار در سی پنل
قسمت نرم افزار در سی پنل

7-1) PHP PEAR Packages :

 بسته های لایه ای php شامل اجزای نرم افزاری هستند که در زبان php نوشته شده اند. رابط کاربری بسته های پی وی پی به شما امکان می دهد بسته های PEAR را برای وب سایت خود جستجو و اضافه کنید یا تمام بسته های php موجود در وب سایت خود را مشاهده کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی php pear packages کلیک کنید.

7-2) Perl Modules :

 از رابط perl modules برای مدیریت مجموعه ای از توابع استفاده کنید که به شما اجازه می دهد وظایف perl را انجام دهید. شما باید یک ماژول پرل را قبل از اینکه بتوانید از آن در برنامه perl استفاده کنید، نصب کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی perl modules کلیک کنید.

7-3) Site Software :

از رابط کاربری نرم افزار سایت برای اضافه کردن نرم افزار مفید به وب سایت خود استفاده کنید. نرم افزاری که برای شما در دسترس است، بستگی به تنظیمات میزبانی وب خود برای حساب شما دارد.

برای اطلاعات بیشتر بر روی perl modules کلیک کنید.

7-4) Optimize Website :

این رابط به شما اجازه می دهد تا سرور خود را پیکربندی کنید تا به طور خودکار انواع خاصی از محتوا را فشرده کند که بازدیدکنندگان به آن محتوا دسترسی داشته باشند.

برای اطلاعات بیشتر بر روی optimize website کلیک کنید.

7-5) MultiPHP Manager :

برای مدیریت آسان پیکربندی پی اچ پی حساب های خود از رابط مدیریت چند منظوره استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی multiphp manager کلیک کنید.

7-6) MultiPHP INI Editor :

برای تنظیمات پیکربندی php از رابط editor ini استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی multiphp ini editor کلیک کنید.

7-7)  SELECT PHP VERSION  :

از رابط SELECT PHP VERSION برای تغییر نسخه PHP استفاده می کنند .

برای اطلاعات بیشتر بر روی SELECT PHP VERSION کلیک کنید.

8- ADVANCED :

قسمت تنظیمات پیشرفته در سی پنل
قسمت تنظیمات پیشرفته در سی پنل

8-1) CRON JOBS :

برای کارکردن در یک زمان مشخص، دستورات یا اسکریپت های خاصی را در سایت خود بکار ببرید. برای مثال، شما می توانید یک کار cron را برای حذف فایل های موقت هر هفته برای آزاد کردن فضای دیسک تنظیم کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی CRON JOBS کلیک کنید.

8-2) TRACK DNS :

از رابط کاربری DNS برای پیدا کردن یک آدرس آی پی استفاده کنید یا مسیر را از رایانه خود به سرور وب خود ردیابی کنید. این ویژگی می تواند به شما کمک کند تا مطمئن شوید که به درستی پیکربندی کرده اید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی  TRACK DNS کلیک کنید.

8-3) Indexes :

از رابط INDEXES برای سفارشی کردن نحوه نمایش دایرکتوری زمانی که یک بازدید کننده تلاش می کند به آنها دسترسی پیدا کند استفاده کنید. به طور معمول، بازدیدکنندگان صفحه فهرست آپاچی را برای آن دایرکتوری مشاهده می کنند.

برای اطلاعات بیشتر بر روی  INDEXES کلیک کنید.

8-4) Error Pages :

برای پیکربندی پیام ها از رابط error pages استفاده کنید تا بازدیدکنندگان را مطلع کنید که وب سرور نمی تواند به سایت یا صفحات وب شما دسترسی پیدا کند. به عنوان مثال، یک بازدید کننده به اشتباه آدرس یکی از صفحات وب شما را وارد کرده باشد و آن صفحه در وب سرور موجود نباشد برای بازدید کنندگان ERROR نمایش داده می شود.

برای اطلاعات بیشتر بر روی  error pages کلیک کنید.

8-5) Apache Handlers :

برای کنترل نحوه مدیریت وب سایت آپاچی خود انواع فایل ها و برنامه های افزودنی را از طریق رابط کاربری Apache مدیریت کنید. شما میتوانید دستیار و افزونه را به صورت دستی اضافه کنید تا آپاچی را پیکربندی کنید تا یک نوع فایل جدید با یک handler موجود را اداره کند.

برای اطلاعات بیشتر بر روی  APACHE HANDLERS کلیک کنید.

8-6) MIME Types :

برای تعریف فرمت های خاص که مرورگر  آنها را نمی شناسید از رابط کاربری MIME TYPEES استفاده کنید .

برای اطلاعات بیشتر بر روی  MIME TYPEES کلیک کنید.

9- PERFERENCES :

اولویت ها در سی پنل
اولویت ها در سی پنل

9-1) Password & Security :

برای تغییر رمز عبور حساب کاربری cpanel خود و مدیریت حساب های احراز هویت خارجی خود از رمز عبور و امنیت استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی  PASSWORD & SECURITY کلیک کنید.

9-2) Change Language :

از رابط کاربری  CHANGE LANGUAGE برای تغییر زبان سی پنل خود استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی  CHANGE LANGUAGE کلیک کنید.

9-3) Change Style :

برای سفارشی کردن ظاهر رابط cpanel از این رابط استفاده کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی  CHANGE STYLE کلیک کنید.

9-4) Contact Information :

با استفاده از رابط CONTACT INFORMATION  شما می توانید اطلاعات تماس خود را تنظیم و به روز رسانی کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی  CONTACT INFORMATION کلیک کنید.

9-5) User Manager :

از رابط کاربری مدیریت برای اضافه کردن، مدیریت و حذف subaccounts خود استفاده کنید. این رابط کاربری شما را قادر می سازد تا حساب های سرویس را به زیر حساب ها مرتبط کنید و هر دسترسی زیرساخت را به ایمیل، ftp و دیسک وب مدیریت کنید.

برای اطلاعات بیشتر بر روی  USER MANAGER کلیک کنید.

منبع : https://cpanel.com/

پست های مرتبط

Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *